Kráľovná medzi kávou. Kde ju nájdete?

Poznáte ten pocit, keď si sadnete a tešíte sa ako si po celom namáhavom dni odpijete dúšok tej úžasnej, voňajúcej kávy? Kto by ju nemal rád, však? Stačí už jej vôňa a hneď je deň krajší. Káva je súčasťou miliónov ľudí, ktorý sa jej čaru poddávajú každý jeden deň. Len málo z týchto miliónov ľudí však vie o káve toľko, čo 27 ročný rodák z Oravy, pán Florek. Jeho príbeh začal tak, ako príbeh mnohých ľudí, ktorí od prvého ochutnania tohto zlatistého moku zistili, že si ku káve vybudovali špecifický vzťah a ktorí si už bez nej nevedia predstaviť ráno.

Na Slovensku sa nachádza naozajstný unikát, ktorý má na svedomí práve pán Florek – múzeum kávy. Je to nenápadný domček, ktorý nie je na vonok ničím výnimočný, okrem vriec s kávou, ktoré sa povaľujú na terase. No keď vstúpite, nájdete tu svetový unikát, ktorý aktuálne čaká na zápis do guinessovej knihy rekordov. Na vnútorných stenách tohto malebného dočeku totiž nenájdete obrazy, ale mozaiku z kávových zŕn. Je najväčšou na svete a preto jej právom miesto v rekorde patrí.

Na mozaike nájdete okrem mapy sveta aj príhodný nápis, ktorý v anglickom jazyku oznamuje, že kávu milujeme.

Je ľahko o niečom rozprávať, no ťažšie si ju predstaviť. Veľkom tohto majstrovského diela je neuveriteľných 107 metrov a z počtu zrniečok, ktoré ju celú dotvárajú by sa dalo urobiť až šesťdesiat tisíc hrnčekov kávy. Tak čo, koľko by Vám trvalo vypiť takéto množstvo?

Cieľom múzea je, aby milovníkom kávy priblížili jej históriu, spôsob spracovania a v konečnom dôsledku celý príbeh od zomletia až po nádhernú kávovú arómu vo Vašej obľúbenej šálke.

Okrem celej škály kávových zŕn nájdete pri vystúpení o poschodie vyššie zázračnú izbu kde pocítite kúzlo a závan minulosti.

Okrem kávy totiž zakladateľovi múzea učarovali aj mlynčeky na mletie. V zbierke ich má aj niekoľko stovák z rôznych období a z rôznych kútov sveta.