Nakŕmme celý svet

Kúsok od rieky Váh, vzdialená hodinu od hlavného mesta Slovenska, leží malá dedina Dlhá Nad Váhom. Susanna Pastorková tu v detstve strávila leto, v bungalove s babičkou v dome komunistickom štýle. Potom odišla pracovať na luxusných jachtách po celej Európe.

Keď sa pred siedmimi rokmi vrátila domov, rozhodla sa pestovať ovocie a zeleninu s chuťou ktorú si pamätá z detstva. Začala tak realizovať projekt podporovaný poľnohospodárskymi komunitami.

Napriek protestom svojej rodiny, aby si našla prácu ktorá sa k žene hodí viac, Susanna dnes pestuje 40 rôznych odrôd zeleniny, 10 bylín a mnoho druhov ovocia, ktoré posiela rodinám v hlavnom meste ako dôkaz, že pestovanie jedla je práca pre ženy.

Približne 70 percent potravín vypestovala zo semien, ktoré jej odovzdali starší obyvatelia dedín pochádzajúci z rôznych kútov sveta. ktoré precestovala. Jej prenádherná akrová ovocná a zeleninová záhrada sa teraz môže pochváliť

napríklad fazuľami z Írska, bylinkami z Maďarska, cibuľou z Rumunska či tekvicami z Cypru.

Susanna pokladá za úspech svojej záhrady práve spôsob, akým všetko funguje a to že nie je na to sama ale dokázali to spoločnými silami.

“Tento druh práce je veľmi odlišný od priemyselného poľnohospodárstva. Ide o to, aby ľudia boli v súlade s prírodou, učili sa z nej a boli tiež jej súčasťou. Mágia, tajomstvo a viera sú tiež veľmi dôležité. Aby ste pochopili, čo sa deje v prírode, musíte byť pokojní a najskôr ju pozorovať a potom sa odpovede na Vaše otázky objavia doslova samy, “hovorí Susanna.

V posledných troch rokoch spolupracujú so 48 svetovými fotografmi aby získali obdiv 50 spoločenstiev a rodinných farmárov, ktorí produkujú viac ako 70 percent svetových jedál.

Tieto obrázky a príbehy ukazujú, že poľnohospodári, ktorí skutočne živia svet, demonštrujú, že aj malé poľnohospodárstva ponúkajú aj riešenia mnohých iných väčších problémov, ako sú zmena klímy, strata biodiverzity, znečistenie vodných ciest, nezamestnanosť a v neposlednom rade posilnenie postavenia žien.