Počasie na Slovensku je vskutku výnimočné a veľmi príjemné. Pre niektorých ľudí z iných končín sveta sa slovenské podnebie zdá priam neuveriteľné a to najmä z dôvodu, že sa nám tu striedajú štyri ročné obdobia. Sú to jar, kedy sa po zimnom období začína oteplievať, sneh sa rozpúšťa, vtáčiky sa začínajú sťahovať naspäť, a pod tenkou vrstvou snehu môžete zahliadnuť prvé jarné kvety.

Toto obdobie trvá od marca do mája. Po máji prichádza jún a s ním aj veľmi teplé, a všetkými tak veľmi milované obdobie – leto. Cez leto môžu teploty na Slovensku vystúpiť až na 37 stupňov Celzia, a to najmä v mesiaci august, ktorý sa pokladá za najhorúcejší letný mesiac. Počas leta môže z tepla vzniknúť niekoľko teplých búrok sprevádzaných hromobitím a bleskami.

S príchodom septembra zároveň pomaličky odchádza leto a prichádza jeseň. Toto obdobie je najkrajšie najmä tým, že celá príroda sa sfarbí a stromy začnú hrať miliónmi rôznych farebných variácií. Prechádzka v jesenných mesiacoch, kedy lístie šuští pod nohami vie byť naozaj kúzelná. Jeseň trvá na Slovensku od septembra do novembra, no oficiálny prvý jesenný deň nastáva v čase zimného slnovratu a to presne 23. septembra. Jesenné mesiace sa vyznačujú zväčša sychravým počasím a zrážkami.

Po novembri prichádza štvrté ročné obdobie – zima. Trvá od decembra do februára. Zima na Slovensku je obľúbeným obdobím zahraničných turistov najmä kvôli Vysokým Tatrám a ďalším lyžiarskym strediskám, kde môžu vypustiť trochu adrenalínu. Večer v chatke pri krbe z ktorého sála teplo a s padajúcim snehom za oknom, môžu zažiť neopakovateľnú romantickú zimnú atmosféru.

Počas zimných mesiacov môže teplota vzduchu klesnúť až na mínus 20 stupňov Celzia. Historické fakty však hovoria, že rekordne najnižšiu teplotu na Slovensku sa podarilo meteorológom namerať v srdci Slovenska dňa 11. februára v roku 1929. V tento deň teplota vzduchu klesna až na neuveriteľných mínus 41 stupňov Celzia.

Po vystriedaní všetkých ročných období a po zime nastáva znovu jar a kolobeh tak môže začať od znova.